Sobota pod znakiem bezpieczeństwa

W sobotę ( 03.12.2016) W świetlicy wiejskiej w Rokitnicy odbyła się pierwsza edycja ” Dnia Bezpieczeństwa”. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia jest sołectwo Radunica”, która do współpracy w organizowaniu projektu zaprosiła  min. Straż Gminną Gminy Pruszcz Gdański.

Straż Gminna do realizacji projektu przygotowała kilka paneli dyskusyjnych dla rodziców oraz stoiska z zakresu bezpieczeństwa.

– Mobilne miasteczko ruchu drogowego na którym dzieci w formie zabawy mogły przyswajać podstawowe zasady poruszania się po drodze. Panel połączono z wykładami strażaków z „OSP” Wiślina

– Symulator zderzeniowy : panel połączony z „alko- goglami” . Celem tego projektu było podniesienie świadomości w temacie zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych. Symulator zderzeń to urządzenie, które pod pretekstem krótkiej i pełnej wrażeń przejażdżki  umożliwia sprawdzenie czym tak naprawdę dla kierowcy i pasażera jest przeżycie zderzenia pojazdu. To doświadczenie, nawet przy stosunkowo małej  prędkości jaką dla wielu kierowców jest prędkość ok. 14 km/h, pozwala uświadomić sobie jakie siły działają na kierowcę w samochodzie podczas faktycznego zderzenia i jak ważne dla naszego bezpieczeństwa są zapięte pasy.

– Pogłębianie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy ( resuscytacja , obsługa i zasada działania defibrylatora ) . Panel realizowany wspólnie OSP- Wiślina. Uczestnicy mogli przy pomocy profesjonalnego  ” fantoma” w sposób praktyczny sprawdzić swoje umiejętności.  „Fantom, który został podłączony pod komputer pokazywał prawidłowość przeprowadzanej akcji ratowniczej.

– Panel dla rodziców podczas którego omówiono zasady bezpieczeństwa z zakresu zapinania pasów bezpieczeństwa w tym przewożenia dzieci z fotelikach ochronnych. Omówiono również zagrożenia w sieci internetowej w tym korzystanie z portali społecznościowych. W tej części spotkania wykorzystano prezentacje multimedialne oraz krótkie filmiki instruktażowe.

Film z realizacji wydarzenia ” Północna TV”

http://polnocna.tv/vid/13670-dzien-bezpieczenstwa-w-rokitnicy