Uwaga na kolizje ze zwierzętami – zwolnij pomóż

Co zrobić w przypadku kolizji drogowej ze  zwierzęciem lub po znalezieniu  rannego zwierzęcia?

W dniu 06.12.2016r Straż Gminna interweniowała 3- krotnie w stosunku do martwych i potrąconych zwierzą : Wojanowo- Rekcin ranna sarna, Rokitnica potrącony kot, Żukczyn – potrącony kot, W dniu 02.12.2016r ranny łabędź..

Niewiele osób jest świadomych tego, że zgodnie z prawem kierowca, który potrącił zwierzę, ma obowiązek mu pomóc. Mówi o tym Art.25 Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

   Zazwyczaj Kierowca samochodu nie wie jak się zachować w przypadku potrącenia zwierzęcia , ucieka z miejsca kolizji pozostawiając ranne wierzę na pastwę losu.

Należy pamiętać, że dzikie zwierzęta unieruchomione z powodu wypadku próbują się wyrwać jeszcze pogłębiając swoje uszkodzenia, narażając się na niepotrzebny ból, cierpienie i stres. Jeżeli zwierzę po kolizji samodzielnie i sprawnie porusza się, należy pozostawić go w spokoju nie iść za nim. Stres związany z łapaniem i przetrzymywaniem może zwierzęciu bardziej zaszkodzić niż obrażenia po kolizji. W takich sytuacjach należy powiadomić służby typu ( Straż Gminna/ Miejska , Policja) . Należy zawsze pamiętać, że pozostawiając potrącone zwierzęta na jezdni bez pomocy narażamy nie tylko siebie na odpowiedzialność karną ale przede wszystkim  stwarzamy realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu, którzy za parę chwil mogą najechać na pozostawione zwierzę na jezdni.

Jeżeli zauważyłeś potrącone zwierzę na drogach w naszej gminie możesz zawsze mu pomóc dzwoniąc na numer alarmowy Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański tel. 664 430 371 lub informując o zdarzeniu Komendę Powiatową Policji w Pruszczu Gdańskim tel: ( 58) 78 54 222 – dyżurny lub tel. 997, tel. 112.