Rasy niebezpieczne

4279-35891

Zagadnienie dotyczące psiej agresji jest tak rozległe i długie jak sama przyjaźń pomiędzy człowiekiem i psem. Jej nieco ogólniejszy i pobieżny podział oparty jest na zagadnieniu agresji wrodzonej i nabytej, oraz agresji nerwicowej psa. Agresja nabyta jak sama nazwa wskazuje następuje w wyniku nabycia przez zwierzę pewnych czynników okazywanych mu w trakcie jego wychowywania i ułożenia przez swego opiekuna lub tresera. W ten sposób nawet najmniejsza rasa psa może zostać wyuczona typowych agresywnych zachowań względem otoczenia. Nieco inną formą psiej agresji jest agresja wrodzona, polegająca na wpisaniu tego rodzaju zachowania w rozległe cechy psiego charakteru.

Istnieje, co prawda powiedzenie tego typu, że nie ma psów agresywnych a jedynie nieumiejętnie wychowane przez swego opiekuna, jednak niejako na zaprzeczenie tego stanu rzeczy w naszym kraju został ustanowiony przepis nawiązujący i określający jedenaście psich ras o nastawieniu wyjątkowo agresywnym względem otoczenia.Przepis ów to akt prawny wydany w formie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28.IV.2003 roku.Zgodnie z 10 artykułem ustawy o ochronie zwierząt, przepis nakłada w ścisły sposób na hodowcę jednej z ras uznanych za agresywną, wymóg uzyskania i posiadania właściwego zezwolenia.Warto także w tym miejscu wspomnieć, że zgodnie z sejmową uchwalą z 2005 roku obowiązuje zakaz poruszania się z psem bez smyczy, nieposiadającym założonego kagańca w miejscu publicznym.

Oto wykaz ras, które zostały odnotowane i uznane za agresywne w naszym kraju:

4201-5320

Amerykański pit bull terrier. Odmiana psa, której krajem pochodzenia jest USA. Rasa psa osiągającego wagę 20-30kg, wzrost zawarty jest pomiędzy 45-55cm, przewidywana długość życia 11-13 lat. Cechuje się dosyć znaczną odpornością na ból i dużą siłą jak też walecznością. Rasa psa dla doświadczonego hodowcy. Ułożenie w znacznym stopniu zależne od udanego procesu socjalizacji psa. Należałoby w tym miejscu wspomnieć, iż tak znacznie rozpowszechniona agresja tych psów wynika w znacznej mierze z ich niewłaściwego ułożenia i złego prowadzenia przez jego opiekuna. Jego wrodzona, czasami nazbyt silnie rozbudzona agresja jest w znacznym stopniu nastawiona zazwyczaj w kierunku innych psich ras i zwierząt. Większość psów wywodzących się spośród tej rasy posiada zrównoważony temperament. Jest to bez wątpienia jedna z odważniejszych i nader inteligentnych psich ras, posiadających przy tym dosyć twardy charakter.

pies2

Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin). Rasa psa pochodzącego z Balearów. Odmiana psa osiągającego wzrost 52-58 cm, wysokości w kłębie, waga psa jest zawarta pomiędzy 35-40kg. w przypadku psa i 30-35kg. w przypadku suki, przewidywana długość życia tej odmiany to 10-11 lat. Wymagane odpowiednio dobrane szkolenie i doświadczony hodowca. Najczęstszy kolor okrywy włosowej żółty, czerwony, pręgowany i płowy.

pies3Buldog amerykański. Pies, którego krajem patronackim jest USA, mogący osiągnąć wysokość w kłębie do 70cm, odpowiednia waga psa jest zawarta w granicy 40-68kg, dla suki 32-60kg. przewidywana długość życia 10-12 lat. Wykorzystywany przede wszystkim, jako pies obronny, z agresywnym nastawieniem wobec innych psów, wymaga odpowiedniego ułożenia przez doświadczonego właściciela. Najczęściej występujące kolory umaszczenia to białe, białe z łatami, brązowe, płowe i w odcieniach mahoniu.

pies4Dog argentyński. Jak już sama nazwa wskazuje jest to odmiana psa pochodzącego z Argentyny. Średni wzrost tych psów jest zawarty pomiędzy 60-68 cm, natomiast średnia waga dla tych psów wynosi zazwyczaj 45-55kg. przewidywana długość życia 13-15 lat. Jest to pies silny i obdarzony twardym charakterem w związku, z czym przeznaczony jest on dla doświadczonych właścicieli. Najczęstszym umaszczeniem sierści jest kolor biały.

pies5Dog kanaryjski (Perro de Presa Canario). Zgodnie z nazwą jest to odmiana psa pochodzącego z terenu wysp kanaryjskich. Pies osiągający wysokość w kłębie 60-70cm, odnośnie wagi wynosi ona 45-60kg. przewidywana długość życia tej odmiany 12-13 lat. Odmiana psa bardzo silnego i niesamowicie szybkiego w ataku. Wymagany doświadczony właściciel i opiekun potrafiący się obchodzić z psem rasy bojowej. Praktycznie wszystkie kolory umaszczenia są dopuszczalne.

pies6Tosa inu. Odmiana psa, dla którego krajem pochodzenia jest Japonia. Pies nazywany także mastifem japońskim. Minimalna wysokość psa powinna wynosić 60cm, dla suki natomiast 55 cm. waga psa 65-90kg, w przypadku suki 55-75kg. przewidywana długość życia osobników tej rasy to 11-12 lat. Odmiana psa uchodzącego za jednego z doskonalszych psich wojowników. Pies wyłącznie dla doświadczonego hodowcy. Umaszczenie sierści w kolorach złotym, czerwonym i czarnym.

pies7Rottweiler. Pies pochodzący z ternu Niemiec. Wysokość psa wynosi 62-68 cm, suki 56-63cm. waga od 45 do 52kg. Przewidywana długość życia dla tej rasy 10-12 lat. Odmiana psa pewnego siebie, posiadającego wrodzony instynkt obrony właściciela i mienia. W nieodpowiednich rękach i bez poprawnego ułożenia pies mogący stać się niebezpieczny dla otoczenia. Wymagane umiejętne szkolenie. Umaszczenie sierści zawsze czarne z podpaleniami w określonych miejscach.

pies8Akbash dog. Rasa psa pochodzącego z terenów Turcji. Wysokość kłębie wahająca się w granicy 73-85cm, waga ciała natomiast 40-58kg. Przewidywana długość życia dla osobników tej rasy 10-11 lat. Odmiana psa bardzo odważnego, posiadającego dosyć mocno rozwinięty instynkt terytorialny. Rozdrażniony okazuje się być nieobliczalny i trudny do poskromienia. Pies dla doświadczonego właściciela, posiadający umaszczenie w kolorze białym czasem z odcieniem kremowym.

pies9Anatolian karabash. Za kraj pochodzenia tej rasy uznawana jest Turcja, dokładniej – Anatolia, inna spotykana nazwa tych psów to owczarek anatolijski. Ich wywóz poza granice tego kraju jest prawnie zabroniony przez władze tureckie. Rasa psa osiągającego wysokość w kłębie 72-81cm i masę ciała 45-65 kg. Przewidywana długość życia tych psów 10-11 lat. Pies odporny na trudne warunki klimatyczne, wymagane odpowiednie szkolenie w zakresie posłuszeństwa. Rasa psa dla doświadczonego właściciela.

pies10Moskiewski stróżujący. Odmiana psa pochodzącego z terenu Rosji. Wysokość psów wywodzących się z tej odmiany to 66-78 cm, waga zazwyczaj w granicy około 80kg. Przewidywana długość życia tych psów to okres 10-12 lat. Pies o przeznaczeniu stróżująco-obronnym. Sprowokowany potrafi walczyć do kresu swych sił. Umaszczenie kolory białego, obowiązkowo z rudymi lub czarno-rudymi łatami. Agresywny zarówno względem obcych osób jak i psów. Nieodpowiedni dla początkującego właściciela.

pies11Owczarek kaukaski. Pies pochodzący z terenów dawnego ZSRR. Jest odmiana psa osiągającego wysokość w kłębie 65-78 cm, o wadze zawartej pomiędzy 55-79kg. przewidywana długość życia w przypadku tej rasy wynosi 11-12 lat. Psy czujne i niezależne, stanowcze i nieufne wobec obcych osób. Zrównoważone a jednak potrafiące sprawić problem dla niedoświadczonego hodowcy. Źle znosi życie w mieście. Najczęściej występujące umaszczenie sierści szare, przypominające kolor sierści wilka.

Źródło : http://psy-pies.com/artykul/najgrozniejsze-rasy-psow,144.html