Ranny łabędź w Wiślince

Rannego i osłabionego łabędzia z uszkodzonym skrzydłem  strażnicy gminni znaleźli pływającego po kanale odwadniającym w miejscowości Wiślina przy ul. Przy Pompie.

         W piątkowe popołudnie (20.11.2015r ) do Straży Gminnej wpłynęła informacja o rannym i osłabionym łabędziu, który pływa na kanale w miejscowości Wiślinka. Patrol, który przybył na miejsce zauważył łabędzia, którego jedno ze skrzydeł było nienaturalnie ułożone. Ponieważ ptak był bardzo wyczerpany podjęto decyzję o jego wyłapaniu. W takich sytuacjach strażnicy  otrzymują wsparcie  od jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. I tak było również w tej sytuacji.  Wspólnymi siłami ptak został w sposób bezpieczny wyłapany i po konsultacji telefonicznej z weterynarzem przewieziony przez strażników do lecznicy dla zwierząt w Trąbkach Wielkich.

Łabędzie w Polsce są pod ścisłą ochroną gatunkową i wymagają tzw. ochrony czynnej.  Rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników sięga ok. 235 cm  a masa ciała przekracza 12 kg. Ptaki te ujęte są  w  Dyrektywie  2009/147/WE z 30 listopada 2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa nazywaną potocznie Dyrektywą Ptasią.