Sylwestrowe wybuchy fajerwerków niebezpieczne dla naszych zwierząt

Sylwestrowe kanonady fajerwerków oraz petard  stanowią duże zagrożenie dla naszych zwierząt. Ten dzień może zakończyć się dla nich  nawet zawałem.

Podczas sylwestrowej zabawy nie należny zapominać o naszych pupilach. oraz  dziko żyjących zwierzętach, które  bardzo źle znoszą wybuchy petard. Podczas zabaw sylwestrowych należy pamiętać , że wiele gatunków zwierząt ma słuch znacznie lepszy od ludzkiego. Tak bardzo natężony i nagły  hałas negatywnie wpływa na ich  stan psychiczny jak i fizyczny.

Warto więc pamiętać o kilku radach dotyczących traktowania zwierząt w tym trudnym dla nich momencie:

Środki uspokajające podajemy po konsultacji z lekarzem/lekarką weterynarii, na kilka godzin przed największym hałasem. Zarówno dawka, jak i rodzaj muszą być dopasowane do konkretnego zwierzęcia. Pamiętajmy, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie problemu – nie wszystkim zwierzętom pomagają

Wyprowadzamy zwierzęta na dłuższy spacer zanim zacznie się największy hałas lub jeśli już na dobre się skończy. Nie puszczamy zwierząt luzem. W panice mogą uciec.

W trakcie hałasu bądźmy ze swoim zwierzęciem, ale nie przytulajmy go na siłę. Nasz spokój, opanowanie i naturalne zachowanie bardziej pomogą. Spróbujmy zająć zwierzę zabawą, aby odwrócić jego uwagę.

Pozwalajmy zwierzęciu wybrać miejsce w domu, w którym chce być. Nie zamykajmy samego np. w łazience, jeśli tego nie chce. Nie przywiązujmy do niczego.

Nie karcimy zwierzęcia krzykiem lub biciem za to, że tego dnia przypadkowo coś zniszczy. Pamiętajmy, że jest to dla niego trudny moment. Hałas o dużym natężeniu nie tylko powoduje strach, ale i fizyczny ból

Zaopatrzmy na wszelki wypadek psy (a może i wychodzące koty) w identyfikatory z numerem naszego telefonu, lub choć napiszmy ten numer wodoodpornym pisakiem na obroży. W ten sposób zwierzęta, gdyby się zagubiły, szybciej wrócą do właściciela