Pilnuj swoich danych osobowych twój pesel to twoje DNA

Strażnicy gminni podczas pełnienia codziennej służby coraz częściej natrafiają na  wysypiska śmieci w których można odnaleźć dane osobowe.  W  dniu 28 marca 2019r  w miejscowości  Straszyn strażnicy ujawnili podrzucone  kserokopie  paszportów obywateli Ukrainy, zezwolenia o pracę oraz teczki osobowe obywateli Ukrainy. W tym wypadku sprawę skierowano do prowadzenia przez Komendę Powiatową Policji w Pruszczu Gdańskim. 

Przypominamy że nasze prawo umożliwia zawarcia umowy kredytowej na odległość, wystarczy podać swój PESEL, imię i nazwisko oraz numer dowodu osobistego. Jeżeli bank uzna, że osoba nie jest zarejestrowana w Biurze Informacji Kredytowej jako niewiarygodny kredytobiorca,  ma tzw. czyste konto, bardzo prawdopodobne jest, że przyzna kredyt. Ostatnie oszustwa na tzw. „dowód kolekcjonerski” czy kartę „SIM” stają się coraz bardziej popularne wśród oszustów.

Tak zwany „kolekcjonerski dowód osobisty” można wyrobić już za kilkaset złotych w internecie. Dodatkowo odróżnienie go od prawdziwego dokumentu na pierwszy rzut oka jest niemal niemożliwe. Jego posiadanie w Polsce jest legalne, jednak korzystanie z niego – już nie. Niemniej jednak samo wyrobienie kolekcjonerskiego dowodu osobistego  na twoje dane w tym pesel, które zostały  znalezione w śmieciach nie stanowi dla oszusta większego problemu.  Oszuści wykorzystują kolekcjonerski dowód, aby  zaciągnąć tzw. chwilówkę lub robią zakupy w systemie ratalnym w sklepach.  Ponadto co ważne mogą również  wyrobić nową kartę SIM do twojego telefonu. Tym sposobem mogą oni odbierać przychodzące powiadomienia z banku i potwierdzać zlecenia przelewów.