Bądź ostrożny i czujny w dniu „Święta Zmarłych”

Dzień Wszystkich Świętych to dzień w którym odwiedzamy cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. to również czas zadumy nad grobami naszych bliskich. Jednak jest to także dzień, w którym jesteśmy bardziej niż zawsze narażeni na różnego rodzaju kradzieże  czy to  naszych  pojazdów czy kradzieże kieszonkowe. Warto więc przestrzegać kilku zasad, aby nie dać się nabrać oszustom.

 

 

– Nigdy nie nośmy przy sobie dużej ilości gotówki, jeśli nie mamy zamiaru nic kupić. Jeśli już kupujemy, podzielmy pieniądze na drobniejsze kwoty.

– Pieniądze chowajmy w trudno dostępnych miejscach, nigdy nie w bocznych albo tylnych kieszeniach spodni i kurtek.

-Nie zabierajmy na cmentarze pieniędzy ani innych zbędnych dokumentów.

-Podczas zakupów na przycmentarnych straganach, nie pokazujmy ile mamy pieniędzy. Przygotujmy jak największą ilość drobnych pieniędzy i zwracajmy uwagę na to, co i ile wydają nam handlowcy. Niosąc kwiaty i znicze na groby często nie zwracamy uwagi na podręczne torebki i saszetki, które nosimy codziennie i dlatego stajemy się łatwym łupem kieszonkowców.

-Parkujmy auta w miejscach do tego przeznaczonych i odpowiednio oświetlonych. Nie zostawiamy w nich toreb, bagaży i kurtek, ani innych cennych przedmiotów.

Straż Gminna  przypomina również o  tzw „Sąsiedzkim czuwaniu”. Nadchodzi świąteczny weekend.  Często wyjeżdżamy  poza miejsce zamieszkania  na groby zmarłych. W takich sytuacjach poprośmy  swoich sąsiadów  o  zwrócenie uwagi na nasz dom czy mieszkanie. Pamiętajmy również że zawsze możemy w jednym z pokoi pozostawić włączoną lamkę  . Wspólnie zadbajmy, aby w naszych domach czy mieszkaniach nie doszło do włamań i kradzieży.