Projekt -BEZPIECZNE WAKACJE

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW czasie wakacyjnej przerwy korzystamy z różnych form
wypoczynku. Jest to okres wyjazdów na kolonie, obozy i wczasy
rodzinne. Wiąże się to z natężeniem ruchu pojazdów
zwłaszcza w rejonach miejscowości wypoczynkowych ale
również z niebezpiecznymi sytuacjami z którymi mogą spotkać
się nasze dzieci.
Projekt „Bezpieczne Wakacje” prowadzony przez Straż Gminną  skierowany jest przede
wszystkim do najmłodszych. Głównym celem projektu jest zwiększenie poziomu
bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci w okresie wakacyjnym. W związku z
powyższym  W dniu 25.06.2014r w Zespole Szkół w Straszynie zostały przeprowadzone
pogadanki z dziećmi dotyczące bezpiecznego spędzania czasu podczas wakacji. Podczas
spotkania rozdano kolorowanki z przykładowymi zagrożeniami z którymi mogą się spotkać
nasze dzieci jak również elementy odblaskowe.

Niestety na tego typu spotkaniach z dziećmi  strażnicy w dalszym ciągu otrzymują informację od samych dzieci , że są one przewożone  bez fotelików ochronnych lub na kolanach opiekunów.

Przypominamy

Samochód jadący z prędkością 50 kilometrów na godzinę w razie stłuczki powoduje dla nieodpowiednio zabezpieczonego dziecka skutki porównywalne z upadkiem z trzeciego piętra. W kolizjach i wypadkach, do których dochodzi na polskich drogach, co czwarta ofiara jest dzieckiem, dlatego  przypominamy  o zasadach bezpiecznego przewożenia dzieci.

Przepisy Prawne

1. Na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego dziecko w wieku do lat 12 może być przewożone jedynie w specjalnym foteliku ochronnym (art. 45 ust. 2 pkt. 5 u.p.o.r.d.)

2. Na pozostałych siedzeniach dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewozu dzieci (siedzisko, podwyższenie), odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym. (art. 39 ust. 3 u.p.o.r.d.). Z powyższego wynika, że dziecko w wieku do lat 12 przekraczające 150 cm wzrostu może być przewożone bez wymaganego fotelika lub siedziska. Jednocześnie dziecko w wieku powyżej 12 lat, nie przekraczające 150 cm wzrostu nie musi być przewożone w foteliku.

3. Stosowanie zasad określonych w pkt. 2 nie dotyczy przewozu dziecka:

  • taksówką osobową
  • pojazdem pogotowia ratunkowego
  • Policji

Dziecka w foteliku nie wolno przewozić na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera, chyba, ze zostanie wyłączona. Dotyczy to fotelików-nosidełek dla niemowląt, mocowanych tyłem do kierunku jazdy. W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne można natomiast wozić dzieci do 12 roku życia na przednim siedzeniu, ale wyłącznie w fotelikach i tylko przodem do kierunku jazdy.

Niezależnie od tego, czy dziecko siedzi w foteliku, czy na podstawce, jego głowa nie może wystawać ponad zagłówek, bo w razie wypadku dziecko może mieć złamane kręgi szyjne o krawędź zagłówka. Górny pas musi przechodzić jak u dorosłego – przez klatkę piersiową, a nie przez szyję, ponieważ w razie uderzenia pas udusi dziecko. Po posadzeniu dziecka zawsze trzeba pamiętać o naciągnięciu pasów, aby fotelik nie bujał się, lecz był solidnie osadzony.Specjaliści ostrzegają też przed zapinaniem dziecka pasami dla dorosłych, bez odpowiedniego podwyższenia (podstawki).

Niezastosowanie się do obowiązujących przepisów w zakresie przewozu dzieci grozi nam mandatem karnym. Taryfikator mandatów przewiduje dwie sytuacje, kiedy kierowca jest narażony na karę. Mandat w wysokości 150 zł i trzy punkty karne grożą za jazdę bez fotelika, lub za jego zamocowanie tyłem do kierunku jazdy w aucie z poduszkami powietrznymi. Pamiętajmy jednak, iż największą karą za brak odpowiedniego zabezpieczenia może być kalectwo lub śmierć dziecka na skutek odniesionych obrażeń.

Od dorosłych zależy bezpieczeństwo dzieci – zróbmy więc wszystko, aby im to
bezpieczeństwo zapewnić. Spróbujmy wszyscy wychować odpowiedzialnych uczestników
ruchu drogowego.
OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA