01 listopada Dzień Wszystkich Świętych – zagrożenia
Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych oraz dni poprzedzające powodują zwiększony ruch na cmentarzach, na których pochowane są bliskie osoby. Sytuacja ta powoduje uaktywnienie się różnych grup przestępczych.
Przedstawiamy kilka dobrych praktyk o których należy pamiętać :
Kupując na straganach, a potem niosąc znicze i kwiaty często nie zwracamy uwagi na torebki, saszetki czy inny bagaż. Tę naszą nieuwagę wykorzystują wówczas złodzieje. Aby uniknąć przykrych sytuacji chowajmy pieniądze i inne dokumenty w kilku trudno dostępnych miejscach, nigdy nie w bocznych i tylnych kieszeniach np. spodni. Na zakupy przy straganach przygotujmy sobie wcześniej określoną sumę pieniędzy, zwracając jednocześnie uwagę na wydawaną nam resztę. Nie zabierajmy na cmentarz zbędnych dokumentów i znacznych sum pieniędzy. Zwracajmy uwagę na nasz bagaż. Często pozostawiony na krótki czas np. na grobie, ławce ginie zabierany sprytnie przez przemieszczających się szybko złodziei. Jeżeli nie chcemy aby kupione przez nas m.in. kwiaty, stroiki, wieńce trafiły ponownie do nieuczciwych sprzedających, dyskretnie nie naruszając kompozycji spowodujmy aby nie można było ich już oferować następnym nabywcom. W tym celu można nanieść np. indywidualnie malowane ręczne ornamenty czy indywidualne inicjały, które zniechęcą złodziei.
Dobre praktyki dla osób przyjeżdzających samochodami
Jeżeli w rejon cmentarza musimy przyjechać samochodem pamiętajmy o zmianach organizacji ruchu w rejonach cmentarzy . Przed wyjazdem zapoznajmy się z przyjętą czasowo nową organizacją ruchu oraz wyznaczonymi miejscami do parkowania z których powinniśmy korzystać. Zwróćmy uwagę o zamknięciu wszystkich okien i drzwi, uruchomieniu zabezpieczeń, a przede wszystkim zadbajmy o nie pozostawianie „ na widoku” żadnych wartościowych przedmiotów, które mogą „kusić” potencjalnego złodzieja.
Dobre praktyki dla podróżnych :
wsiadając do pociągu, autobusu unikajmy pustych, nieoświetlonych przedziałów, wybierajmy miejsca w pobliżu kierującego, znanych nam osób lub rodzin z dziećmi, postarajmy się o wcześniejsze kupno biletu, a jeżeli tego nie zrobiliśmy to stojąc w kolejce do kasy przygotujmy sobie pieniądze. Przeglądanie publicznie portfela może skusić złodzieja,
Zabezpieczmy nasze domy i mieszkania.
Opuszczając nasze miejsce zamieszkania powierzmy je opiece sąsiadów, postarajmy się o właściwie ich zabezpieczenie, zamykając drzwi i domykając okna oraz instalując dobre zamki. Możemy również pozostawić włączoną lampkę w pokoju co będzie sugerowało obecność domowników. W przypadku gdy dojdzie już do włamania – nie należy robić porządków. Nie sprzątajmy i nie starajmy się przeglądając rzeczy celem stwierdzenia co zginęło. Nie zacierajmy żadnych śladów. Jak najszybciej należy powiadomić policję.
W okresie przed i świątecznym uważajmy także na oszustów, którzy w swoim procederze wykorzystują różne metody działania, prosząc o wsparcie. Przypominamy, że prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki. O akcji charytatywnej informują m.in. parafie i lokalne media.
–