Zwierzęta na drodze – zagrożenie dużo większe niż uważasz.

Strażnicy Straży Gminnej Gminy Pruszcz Gdański od początku tego roku interweniowali prawie 40 razy w sprawach martwych i rannych zwierząt na drogach w naszej gminie. Co robić, gdy potrącisz dzikie zwierzę? Kierowcy muszą liczyć się z zagrożeniami ze strony dzikich zwierząt, które niespodziewanie wbiegają na jezdnię, często prosto pod samochód.

 

 

Zwierzę na drodze – unikaj gwałtownego omijania!

Najwłaściwszą reakcją jest z reguły mocne hamowanie.  Miganie światłami może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego – wiele zwierząt w sytuacji bezpośredniego zagrożenia, zamiast uciekać, staje w bezruchu! Bardzo złym pomysłem okazuje się  próba ominięcia zwierzęcia przy znacznej prędkości – w takiej sytuacji łatwo można stracić panowanie nad samochodem, wyjechać  na przeciwległy pas ruchu, wypaść z drogi czy uderzyć w drzewo. Pamiętajmy: jeśli na poboczu lub na jezdni widzimy np. sarnę, należy spodziewać się, że w pobliżu jest ich więcej.

Co robić, gdy potrącisz dzikie zwierzę na drodze?

Pamiętajmy, że artykuł 25 Ustawy o Ochronie Zwierząt nakłada na kierowców obowiązek zatrzymania się i udzielenia pomocy. Warto wiedzieć, że za udzielenie pomocy uważa się również  np. zawiadomienie służb. Nikt nie wymaga, by kierowca bezpośrednio sprawdzał stan zwierzęcia, szczególnie takiego, które może być niebezpieczne. W pierwszej kolejności należy zgłosić taką sytuację   pod numer alarmowy 112 a w przypadku terenu naszej gminy martwe lub potrącone zwierzęta można również zgłaszać do naszej jednostki pod numer tel. ( 664430371)  . Kolejnym krokiem jest zadbanie kierowcy o bezpieczeństwo czyli:  zjechanie na pobocze, włączenie świateł awaryjnych i zabezpieczenie  miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym.  Pamiętajmy o zasadzie  zwierzęcia nie należy dotykać ani samemu przewozić,  z uwagi  na ryzyko zakażenia m.in. wścieklizną. Poza tym, ranne zwierzę może być niebezpieczne.  Starajmy  zachowywać  się spokojnie a  jeżeli  jest to możliwe  przykryjmy ranne zwierzę w szczególności oczy  np. kocem w celu  odizolowania zwierzęcia od  bodźców zewnętrznych.