Wszystkich Świętych – Bądź bezpieczny i odpowiedzialny

zniczJak co roku większość z nas wybiera się na groby najbliższych. Wielu z nas czeka długa podróż samochodem do której należy się przygotować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę ? Przedstawiamy kilka podstawowych zasad o których należy pamiętać.

 1. Wcześniejsze dokładnie zaplanowanie listopadowego wyjazdu oszczędzi nam to stresu i nerwów dotyczących wyjazdu co w konsekwencji przyczyni się do spokojnej, bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.
 2. Bądź przewidywalny.Pogarszające się warunki atmosferyczne oraz wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że jazda staje się utrudniona. Weźmy pod uwagę fakt, że nie tylko korki, ale także pogoda może wpłynąć na wydłużenie się czasu jazdy. Warto o tym pamiętać, jeśli do celu musimy dotrzeć o określonej godzinie.
 1. Nieodzownym elementem dnia Wszystkich Świętych jest zmiana organizacji ruchu w okolicach cmentarzy oraz duży tłok na pobliskich parkingach. Wszystkim kierowcom radzimy uważnie śledzić znaki oraz sygnalizacje drogowe i stosować się do nich. Jazda niezgodnie z oznaczeniami może doprowadzić do zatorów, stłuczek oraz agresji ze strony innych uczestników ruchu .
 2. Aby uniknąć stresu związanego z parkowaniem na zatłoczonych parkingach lepiej zostawić pojazd nieco dalej od miejsca docelowego.
 3. Jeśli spodziewamy się dużych utrudnień w ruchu lub gdy jazda po zatłoczonych ulicach bardzo nas stresuje, warto pomyśleć o pozostawieniu samochodu w garażu i w dniu Wszystkich Świętych zdecydować się na transport publiczny.
 4. Zanim wyruszysz, sprawdź sprawność techniczną pojazdu, w tym poprawność działania świateł.
 5. Nie pozostawiaj na tylnej półce pojazdu ciężkich przedmiotów typu: znicze , torby – przy awaryjnym/ gwałtownym hamowaniu przedmioty te mogą doprowadzić do obrażeń ciała pasażerów.
 6. Zadbaj o bezpieczeństwo swoich dzieci : fotelik czy podwyższenie styropianowe nie traktuj jak niepotrzebnie zajmowane miejsce w samochodzie.
 1. Bądź odpowiedzialny za siebie i pasażerów• W czasie długiej jazdy raz na 2 godziny rób 15-minutową przerwę.
  • Unikaj powrotu w ostatniej chwili.
  • W przypadku trudnych warunków atmosferycznych zmniejsz prędkość i zachowaj większy dystans między pojazdami.
  • Zwracaj uwagę na zmianę organizacji ruchu, ostrożnie korzystaj z nawigacji satelitarnej.

 

Statystyka wypadków 29 październik – 1 listopad 2012 ( teren całego kraju)

 • zatrzymani nietrzeźwi kierowcy : 1880
 • łączna ilość wypadków : 407
 • w wyniku wypadków śmierć poniosło : 39 osób a 533 zostały ranne