Wojanowo – pies pogryzł 9 latka

DSC_0018Do zdarzenia doszło w dniu 26.08.2014r  na terenie szkoły w Wojanowie. Ok. godz. 17: 45 do bawiących się dzieci podbiegł pies, który ugryzł 9-latka w nogę  a następnie oddalił się z terenu szkoły. Na miejsce zdarzenia zostały  zadysponowane służby  , Pogotowia ratunkowego Policji oraz Straży Gminnej. Jak ustalono  do bawiących się dzieci na terenie szkoły bez powodu  podbiegł pies rasy mieszanej  i niespodziewanie zaatakował bawiące się tam dziecko powodując ranę szarpaną nogi. Po pogryzieniu pies oddalił się z terenu szkoły w kierunku trasy „S6”. Na szczęście dziecko  nie odniosło poważnych ran i jej życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo niemniej jednak wezwany  na miejsce  ratownik medyczny udzielił dziecku niezbędnej pomocy.

Strażnicy w tym czasie skontrolowali teren miejscowości i na jednej z posesji zauważali psa , który odpowiadał pozyskanemu opisowi . Niestety właściciel czworonoga nie posiadał aktualnych szczepień w związku z powyższym został ukarany maksymalnym mandatem karnym przewidzianym w takiej sytuacji. Ponadto całą sytuację skonsultowano z weterynarzem i ustalono , że pies do wizyty weterynarza pozostanie w zamknięciu w miejscu odosobnionym.

Apelujemy do mieszkańców naszej gminy , którzy posiadają w swoich domach psy, aby nie podchodzili do sprawy szczepień czworonogów w sposób lekceważący. Należy zdawać sobie sprawę jak niebezpieczną dla człowieka jest choroba wścieklizny, która nieleczona prawie zawsze prowadzi do śmierci, a najłatwiej może być przeniesiona na człowieka przez psa. Dlatego też jest ona w Polsce zwalczana z urzędu, a psy powyżej trzeciego miesiąca życia podlegają obowiązkowemu, ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie i wg obowiązującego prawa każdy posiadacz psa jest zobowiązany zaszczepić go w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez niego trzech miesięcy, a następnie zabieg ten należy powtarzać nie rzadziej niż 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień dokonują lekarze weterynarii w każdej lecznicy dla zwierząt. Po dokonaniu szczepienia fakt ten jest odnotowywany w książeczce szczepień psa a właścicielowi wydawane jest zaświadczenie, które należy przechowywać, i w przypadku gdy zajdzie taka potrzeba, okazać odpowiednim służbom w trakcie kontroli. Za brak wymaganych szczepień strażnicy gminni upoważnieni są do nakładania grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości  do 500 złotych.