Wiślinka ul. Sobieszewska osłabiony dzik

                                                                                                                                                           

W dniu 27.04.2018r do Straży Gminnej wpłynęła informacja dotycząca  leżącego przy ul Sobieszewskiej na wysokości Wiślinki dziku.

Patrol, który przybył na miejsce zgłoszenia odnalazł osłabionego dzika, który leżał na pasie zieleni ok 3 metrów od jezdni. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone przez samochód. Ponieważ dzik   w każdej chwili mógł zostać spłoszony i wybiec na jezdnię teren został zabezpieczony przez strażników przed dostępem osób postronnych a na miejsce zdarzenia został zadysponowany weterynarz, który po podaniu środka usypiającego zdecydował o przewiezieniu dzika do lecznicy.

 

Należy pamiętać , że w przypadku uczestnictwa w kolizji drogowej z udziałem zwierzęcia, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie istnieje obowiązek udzielenia pomocy ofierze. Zgodnie z art. 25 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt, jest on skierowany do wszystkich kierowców, którzy je potrącą. Naruszenie nakazu, stosownie do treści art. 37 ust. 1 tej samej ustawy, stanowi wykroczenie. Przewidziana jest za nie kara aresztu w wymiarze od 5 do 30 dni lub grzywny od 20 do 5.000 złotych. Sprawca wykroczenia powinien liczyć się też z środkiem karnym, w postaci nawiązki w wysokości do 1000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt