Uwaga rodzice – szokująca gra „Niebieski wieloryb” co warto wiedzieć

Gra „Niebieski wieloryb” to wyzwanie polegające na systematycznym samookaleczaniu się i szukaniu coraz bardziej drastycznych form zadawania sobie bólu przez kilka lub kilkanaście dni z rzędu. Gra zdecydowanie ewaluuje a wyzwania w postaci zadań do wykonania są dobierane indywidualnie dla uczestnika przez tzw. opiekuna.

„Niebieski wieloryb” – Co to jest?

Jest to gra internetowa określana  mianem „challengu“, czyli wyzwania, które gracze mają wykonać. Zadaniem uczestnika jest podjęcie się w kolejnych dniach wykonania 50 rożnych zadań. Dla porównania, jednym z bardziej popularnych „challengów“ było ” Ice Buckett Challenge”, czyli wylanie na siebie wiadra zimnej wody, które miało na celu wsparcie pewnej fundacji.

Na liście 50 zadań w grze „ niebieski wieloryb” uczestnicy mogą napotkać zadania typu: „Potnij sobie ramię wzdłuż swoich żył, nie za głęboko, tylko 3 rany. Wyślij zdjęcie do swojego opiekuna”, „Wstań o 4.20 idź na dach (im wyżej tym lepiej)”, „Jeśli jesteś gotów, by zostać „wielorybem” wytnij TAK na swojej nodze. Jeśli nie – potnij się wiele razy (ukarz się). To polecenia, jakie min. czekają w „Niebieskim wielorybie”. Ostatnim zadaniem jest popełnienie samobójstwa przez uczestnika gry. Wycofanie się uczestnika z zadań jest dla niego bardzo trudne ponieważ przed rozpoczęciem gry tzw. „opiekun” zbiera szereg informacji o życiu prywatnym gracza i jego rodzinie. Niejednokrotnie zbierając np. wstydliwe zdjęcia, które mają być  wykorzystane w przypadku próby wycofania się. Osoba jest również informowana, że rezygnacja z gry sprowadza śmiertelne  niebezpieczeństwo na jego rodzinę.

Jaki mają cel takie zadania?

Zdecydowanie głównym celem oprócz  wyzwania jest szokowanie. Należy pamiętać , że jedna z zasad panująca w internecie to: im bardziej coś szokuje, wywołuje emocje, tym ma większą szansę na zaistnienie. Powinniśmy zawsze pamiętać, że internet oprócz wielu pozytywnych zastosowań niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw chociażby ze strony wielu dewiantów, którzy naprawdę chcą skrzywdzić inne osoby. W związku z powyższym nie mamy stuprocentowej pewności, co kryje się za „niebieskim wielorybem.”

Jaka powinna być rekcja rodziców?

Rodzice powinni być uważni zawsze, kiedy ich dziecko korzysta z internetu. Niezależnie od tego, czy jest głośno o niebieskim wielorybie, czy nie. Internet niesie ze sobą zagrożenia. Młodzi ludzie mogą być uwodzeni. Mogą być wyłudzane od nich materiały pornograficzne czy poufne dane. Mogą być namawiane do zażywania narkotyków czy dopalaczy. Mogą być też zachęcane do samookaleczania się czy podjęcia próby samobójczej. W przypadku „ Niebieskiego wieloryba” bardzo ważne jest to, aby nie ulegać panice związanej, z rzekomą epidemią samobójstw.

Niewątpliwie rzeczowa rozmowa z dziećmi w takich przypadkach jest konieczna. Rodzice powinni wyjaśnić jakie zagrożenia wiążą się z tą grą natomiast ukrywanie tego tematu, czy zbagatelizowanie go nie ma większego sensu. Zdecydowanie dzieci i młodzież trzeba przestrzec przed konsekwencjami tej gry. Nasze dzieci powinny mieć też świadomość, że zawsze, kiedy coś je trapi mogą zgłosić się do swoich opiekunów. Oczywiście należy pamiętać, że tego typu rozmowy powinny być codziennym elementem życia rodzinnego.