Uwaga na Barszcz Sosnowskiego
Gmina Pruszcz Gdański rozpoczęła likwidację Barszczu Sosnowskiego na terenach gminnych. Jeśli zauważysz gdzieś Barszcz Sosnowskiego zgłoś to do Straży Gminnej lub Urzędu Gminy.
Zagrożenia
Barszcz Sosnowskiego ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Te szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi – zapalenie skóry (fotodermatozę), powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne do oparzenia w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.
Jak rozpoznać Barszcz Sosnowskiego
Roślina osiąga od jednego do nawet czterech metrów wysokości. Wokół prostych łodyg rozmieszczone są duże pierzaste liście, które tworzą gęste „kępy”. Kwiaty przypominają nieco kwiaty kopru.
Usuwanie Barszczu Sosnowskiego
Jeśli zauważymy roślinę na swojej działce jak najszybciej się jej pozbądźmy zachowując przy tym środki ostrożności. Zaleca się usuwanie Barszczu Sosnowskiego mechanicznie bądź chemicznie. Mechaniczne niszczenie roślin może polegać na ręcznym ich usuwaniu (dłońmi w rękawicach) przy pomocy motyk bądź też specjalistycznego sprzętu Zabiegi te koniecznie należy wykonywać przed owocowaniem, a najkorzystniej tuż przed lub w trakcie kwitnienia. Do chemicznego zwalczania Barszczu Sosnowskiego najlepiej nadają się preparaty zawierające glifosat np. Roundoup 360 SL. Zalecane dawki tych preparatów to 4,5 do 8 l/ha. Dawki niższe stosuje się podczas wiosny oraz późnym latem i jesienią na rośliny barszczu w fazie silnie rozrośniętych rozet.
Oparzenia barszczem Sosnowskiego – jak je leczyć?
Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby – poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.
Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego warto stosować maści przeznaczone do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych, które przeciwdziałają reakcjom alergicznym. Można sięgnąć także po krem, który przyspiesza gojenie się oparzeń, owrzodzeń, likwiduje ból i uczucie swędzenia.
Strona z dodatkowymi informacjami odnośnie barszczu Sosnowskiego