„Twój pies” : podsumowanie akcji ale nie koniec działań.

Prawie 1800 interwencji podjęli strażnicy w województwie pomorskim w ramach akcji „Twój pies”. Wzmożone działania patroli trwały od 10 do 22 kwietnia. Zaangażowały się w nie 23 straże gminne i miejskie z województwa pomorskiego.

Celem akcji „Twój pies” było przypomnienie opiekunom czworonogów ich podstawowych obowiązków. Strażnicy zwracali uwagę na to, czy pupile są wyprowadzane na smyczach i w kagańcach oraz czy właściciele sprzątają nieczystości pozostawiane przez ich zwierzęta. Funkcjonariusze sprawdzali w jakich warunkach trzymane są psy: czy mają dostęp do wody i karmy, należyte schronienie, wystarczająco długi łańcuch oraz czysty kojec. Kontrolowali też, czy czworonogi nie mają możliwości wydostawania się poza teren posesji. Widząc psa biegającego bez żadnego nadzoru, mundurowi podejmowali interwencję. W 11 miastach i gminach (SM Chojnice, SM Gdynia, SM Hel, SM Jastarnia, SM Kartuzy, SG Kobylnica, SG Pruszcz Gdański, SM Puck, SM Rumia, SM Tczew, SM Władysławowo) strażnicy rozdawali zestawy higieniczne do sprzątania po psach.

Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański interweniowała 34 razy,  14 właścicieli psów, którzy popełnili wykroczenia mundurowi pouczyli, a 4 przypadkach zostały nałożone mandaty karne.  Strażnicy  odłowili także 7 czworonogów, nad którymi nikt nie sprawował opieki. Podczas akcji rozdano również 56 zestawów higienicznych.

W działaniach profilaktycznych wzięli również udział przewodnicy psów poszukiwawczych  ze stowarzyszenia „NOS” z siedzibą w Cieplewie, którzy na zaproszenie Straży Gminnej przeprowadzili spotkanie z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Borkowie.

Zakończenie akcji „Twój pies” nie oznacza końca działań, których celem jest egzekwowanie obowiązków właścicieli psów. Podejmowanie interwencji tego typu należy bowiem do podstawowych zadań strażników, realizowanych na co dzień.

Akcja „Twój pies” została zorganizowana z inicjatywy Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. Zaangażowały się w nią straże miejskie w Chojnicach, Gdańsku, Gdyni, Helu, Jastarni, Kartuzach, Kościerzynie, Kwidzynie, Lęborku, Pelplinie, Pruszczu Gdańskim, Pucku, Rumi, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Wejherowie i Władysławowie oraz straże gmin: Kobylnica, Kolbudy, Kosakowo, Kościerzyna i Pruszcz Gdański.