Straż Gminna ostrzega gra „MOMO Challenge” niebezpieczna dla twojego dziecka

Straż Gminna Gminy Pruszcz Gdański  ostrzega rodziców przed grą internetową „Momo Challenge”.  Gra jest wyjątkowo niebezpieczna dla dzieci i młodzieży. Przypomina wyzwanie „Niebieski wieloryb”

„Momo Challenge” to gra, która rozprzestrzenia się dzięki mediom społecznościowym oraz komunikatorom zainstalowanym w telefonach komórkowych typu  messenger, Whatsapp  .  Polega na zaakceptowaniu zaproszenia od „Momo”, makabrycznie wyglądającej lalki. Dodanie gry do kontaktów pozwala aplikacji zainfekowanie telefonu lub konta  internetowego i pozyskiwanie prywatnych danych użytkownika. „Momo” zaczyna przesyłać  wiadomości z zadaniami do wykonania . Do zadań często  dołączane są zdjęcia i filmiki psychodeliczne. Próby wycofania się z gry powoduje  napływ wiadomości o charakterze  szantażu i zastraszania na temat wyrządzenia krzywdy członkom rodziny.
Należy zwrócić uwagę, że głównym celem gry jest  nakłanianie młodych ludzi do samookaleczeń, a w końcowej fazie, nawet do popełnienia przez nich samobójstwa. To powoduje, że stanowi ona duże zagrożenie dla życia i zdrowia nastoletnich internautów. Niewątpliwie, gra ta stanowi próbę manipulacji osobami w okresie tzw. buntu młodzieńczego, nastolatkami o niskiej samoocenie, samotnymi, wyobcowanymi, niestabilnych emocjonalnie i o zaburzonych relacjach z rówieśnikami.