Potrąciłeś zwierze ? Zgłoś ten fakt odpowiednim służbom
Poruszając się samochodem z nadmierną, prędkością nietrudno potrącić przechodzącego przez jednię kota , psa, czy inne dzikie zwierze
Od początku roku Straż Gminna interweniowała 13 razy w stosunku do zwierząt , które zostały potrącone przez samochody. W sześciu przypadkach interwencje dotyczyły dzikich zwierząt a w kolejnych siedmiu zwierząt domowych. Dwukrotnie korzystano z usług lekarza weterynarii.
Należy pamiętać, że potrącenie zwierzęcia na drodze to wypadek jak każdy inny. W takiej sytuacji kierowca powinien zachować standardowe procedury : włączyć światła awaryjne a miejsce zdarzenia zabezpieczyć chociażby trójkątem ostrzegawczym. Zgodnie z obowiązującym prawem kierowca, któremu zdarzyło się potrącić zwierze powinien zapewnić mu stosowną pomoc i zgłosić fakt potrącenia odpowiednim służbom np. Straży Gminnej , Policji, lokalnemu nadleśnictwu. Służby te podejmą stosowne działania zmierzające do wyeliminowania potencjalnego zagrożenia stworzonego przez zwierzę. Należy również pamiętać , że powiadomienie o wypadku odpowiednich służb i sprawdzeniu stanu zdrowia potrąconego zwierzęcia to obowiązek wynikający wprost z art 25 Ustawy o ochronie zwierząt, w którym czytamy, że prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia służb o których mowa w art. 33 ust. 3 ( w tym również Straży Gminnej/ Miejskiej) .
Jak się zachować w przypadku napotkania zwierząt na drodze?
Warto pamiętać, że zwierzyny leśnej nie odstrasza światło reflektorów. Po wejściu na jezdnię, oślepione światłem, rzadko uciekają, w większości przypadków zastygają w bezruchu. To zjawisko nosi nazwę „freeze”, czyli zamrożenia. Zwierzę tkwi w nim tak długo, dopóki nie pojawi się inny bodziec. Może to być mruganie światłami, trąbienie klaksonem. Jeśli jednak kierowcy nie uda się uniknąć kolizji, powinien pamiętać o obowiązujących go przepisach i to nie tylko wtedy, gdy spotka się oko w oko ze zwierzyną leśną. Przepisy obowiązują go także w przypadku najechania na zwierzęta domowe.
Potrąciłeś zwierzę na terenie Gminy Pruszcz Gdański ? byłeś światkiem takiego zdarzenia ? zgłoś ten fakt do Straży Gminnej telefon interwencyjny : 664430371