” Na wnuczka” spotkanie strażników z seniorami w miejscowości Bystra

Wczoraj ( 06.10.2015r) o godz, 17: 00 w świetlicy wiejskiej w miejscowości Bystra  strażnicy gminni przeprowadzili spotkanie z seniorami. Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „ na wnuczka, krewnego czy na policjanta”.

Dzień dobry. Halo, kto mówi? Jak to, kto? To ja, twój wnuczek, jestem trochę przeziębiony, Nie poznajesz mnie babciu? dziadku ?  Jak się czujesz babciu, dziadku, co u Ciebie? Wiesz mam do Ciebie ogromną prośbę, pożycz mi trochę pieniędzy  bo właśnie…….

Tak może przebiegać rozmowa z osobami, które wykorzystując naszą naiwność, podają się za członka naszej rodziny. Nieświadoma podstępu osoba, najczęściej w podeszłym wieku, korzystająca zazwyczaj ze starszego modelu telefonu stacjonarnego pożycza pieniądze tzw. „wnuczkowi”. Niestety potem okazuje się, że jest to oszustwo, a pożyczona kwota przepada.

W dniu wczorajszym strażnicy gminni w świetlicy wiejskiej w miejscowości Bystra przeprowadzili spotkanie z seniorami tej miejscowości  podczas którego przekazali osobom starszym niezbędną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa osób starszych oraz informacje jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na wnuczka, krewnego, czy na policjanta”. Przy wykorzystaniu krótkich filmów poglądowych omówiono mechanizmy jakie występują przy tego typu przestępstwach. Dodatkowo podczas miłej i przyjaznej wymiany zdań, funkcjonariusze odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, jakie nurtują ludzi starszych, a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.