Miej klasę i sprzątaj po swoim psie.

 

IMG_1911-2008-08-16Właściciele czworonogów rzadko kiedy zdają sobie sprawę, że zwierzęce odchody są niebezpieczne dla zdrowia a czasami nawet życia.

Problemy układu pokarmowego, które mogą pojawić się po zabawie na zanieczyszczonym odchodami placu zabaw, mogą mieć poważne konsekwencje. Należy pamiętać , że układ odpornościowy naszych dzieci jest dużo słabszy niż u dorosłego. Dlatego miej klasę i posprzątaj po swoim psie, który jest członkiem twojej rodziny. Psie odchody to nie tylko nieestetyczny wizerunek naszych miejscowości ale również zagrożenie chorobotwórcze dla naszych dzieci . W odchodach psów występują drobnoustroje, które są przyczyną wielu chorób zakaźnych i pasożytniczych.

Toksokaroza

Przyczyną tej choroby są larwy pospolitej glisty psiej i kociej. Najczęstszym źródłem zakażenia jest zanieczyszczony jajami pasożytów piasek ( piaskownice) , gleba , warzywa owoce. Larwy cechuje duża żywotność pozostając w organizmie nawet kilka lat. Choroba powoduje min. uszkodzenie wątroby, ogniskowe zapalenie płuc. Występuje również w postaci mózgowej oraz ocznej. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku braku nawyku mycia rąk.

Toksoplazmoza

Przyczyną toksoplazmozy jest pierwotniak Toxoplasma gondii. Zwierzęta wydalają cysty z kałem. Mogą przenosić się na owoce, warzywa, zbiorniki wodny pitnej, na ręce ( podczas zabawy w piaskownicy) Cysty są również przenoszone przez owady. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez spożycie zakażonej żywności.

Lamblioza

Zarażamy się drogą pokarmową poprzez połknięcie jaj znajdujących się w glebie, wodzie lub pożywieniem zanieczyszczonym kałem zarażonych zwierząt lub ludzi.

 piaskownica_002Jersinioza

 Jest to choroba zakaźna umiejscowiona w jelicie grubym i ślepym powodująca zapalenie jelita cienkiego, okrężnicy z wodnistą biegunką oraz gorączką. Choroba przenoszona przez zwierzęta domowe psy i koty. Nośnikiem zarazka jest żywność, woda i gleba zanieczyszczona odchodami zarażonych zwierząt.

Kampylobakterioza

 Choroba szerzy się przez bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami, psami, kotami oraz zakażone produkty żywnościowe oraz wodę.

Salmonella

 Źródłem zakażenia jest żywność zanieczyszczona odchodami zakażonych zwierząt. Objawy choroby to : dolegliwości jelitowo- żołądkowe , bule brzucha, gorączka, wymioty.

 Jak przeciwdziałać ?

  • Mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami

  • mycie owoców i warzyw

  • sprzątanie odchodów zwierząt z terenów publicznych i prywatnych przez właścicieli zwierząt by nie narazić ludzi na styczność z odchodami.

  • Nie wpuszczanie zwierząt na place zabaw oraz piaskownic

  • regularne odrobaczanie zwierząt

    W dbałości o czyste i higieniczne osiedla , ulice powinni włączyć się wszyscy mieszkańcy. Dlatego osoba odpowiedzialna i z klasą sprząta po swoim psie.