Kontrole spalania w piecach – wspólnie dbajmy o środowisko


Przypominamy, że w okresie jesienno – zimowym strażnicy gminni na terenie naszej gminy prowadzą kontrole urządzeń grzewczych. Funkcjonariusze sprawdzą kategorię pieca oraz jakim materiałem jest w nim palone.  Przedstawiamy najważniejsze pytania i odpowiedzi:

1. Czy mam obowiązek wpuścić do mieszkania strażnika gminnego, który chce przeprowadzić kontrolę mojego pieca?
Odpowiedź: Tak. Strażnik gminny na podstawie upoważnienia Wójta Gminy Pruszcz Gdański ma prawo przeprowadzić kontrolę termicznego przekształcania odpadów w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o ochronie środowiska oraz o odpadach.

2. Czy grozi mi kara za niewpuszczenie strażnika gminnego, który chce przeprowadzić taką kontrolę?

Odpowiedź: Tak. Jest to przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna zgodnie z art. 225 k.k.

    3. Jakie czynności na terenie nieruchomości może podejmować strażnik w związku z prowadzoną kontrolą?
    Odpowiedź: Upoważnienie Wójta Gminy Pruszcz Gdański uprawnia strażnika gminnego w szczególności do:
    – wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 na pozostały teren;
    – przeprowadzenia badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych (pobrania próbek popiołu);
    – żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
    – żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.

    4. Czy w przypadku kontroli, która wykazała palenie niedozwolonymi substancjami w piecu, grozi kara?
    Odpowiedź: Tak. Za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł, a w sytuacji skierowania wniosku do Sądu, nawet do 5 000 zł.
    Art. 191 Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach
    Art. 334 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.

    5. Zgodnie z Uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego ( Uchwała antysmogowa ) zabronione jest : spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. W praktyce strażnik dokonujący kontroli będzie sprawdzał wilgotność drewna, które jest przygotowane do spalania przy pomocy wilgotnościomierza. W przypadku przekroczenia 20% wilgotności mogą zostać nałożone sankcje karne.  Wprowadzony zakaz dotyczy głównie przetworzonych materiałów. Chodzi np. o materiały z tworzyw sztucznych albo płyt wiórowych lakierowanych czy klejonych ciśnieniowo. Nie można również spalać w piecu malowanego, lakierowanego lub impregnowanego drewna.

    6. Co ważne i o czym należy pamiętać ?

    Obowiązująca Uchwała narzuca również konkretne terminy, do kiedy można korzystać z kotłów CO oraz pieców na paliwa stałe. W przypadku urządzeń klasy 5. – czyli najwyższej – wykorzystywać je można do lipca 2035 roku. Mniej czasu na wdrożenie zmian mają właściciele urządzeń klasy 3. i 4. – wymienić je muszą do września 2026 roku. W przypadku pieców i kotłów o niższej klasie termin jest jeszcze krótszy i należy już teraz myśleć o wymianie bo w takim wypadku wymiana źródła ciepła musi nastąpić do września 2024 roku. Podsumowując kwestię stosowanych koltów grzewczych . Piece bezklasowe albo 1 lub 2 kategorii, należy obowiązkowo wymienić do września 2024 r.