Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Maksa

21 czerwca 2015r. w Publicznym Gimnazjum w Pszczółkach Straż Gminna wziewała udział  w akcji rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla Maksa mieszkańca naszej gminy.

 

 

12-letni Maks z Łęgowa, dla którego jedyną szansą na leczenie oraz powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku bądź komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego nie załamuje się a jego  apel ” Ej, posłuchaj! Zostań Dawcą, aby podarować życie innym! Nie myśl tylko o sobie! Przecież i Ty możesz kiedyś potrzebować takiej pomocy! ” dociera do coraz większego grona. 

Dramatyczna diagnoza , którą usłyszał Maks – ostra anemia aplastyczna zmieniła całkowicie plany mieszkańca naszej gminy.  Na dodatek lekarze nie mogą się podjąć standardowego leczenia w jego przypadku, gdyż w wyniku pechowego wypadku rowerowego stracił nerkę.W chwili obecnej  ostatnią deską ratunku dla Maksa jest przeszczepienie od Dawcy niespokrewnionego. Rodzina i przyjaciele Maksa nie potrafią czekać bezczynnie i sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Maksowi i Innym!” ruszyły pełną parą.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.